İstanbul’da ‘Kadınların Barış Mücadeleleri’ konferansı


Demokrasi, Barış ve Alternatif Politikalar Araştırma Merkezi (DEMOS) tarafından Mayıs ayında ‘Kadın Barış Mücadeleleri: Sırbistan, Kosova ve Türkiye’ başlıklı konferans düzenlenecek.

Nisan Alıcı ve Güneş Daş tarafından hazırlanan; dünyanın farklı yerlerinde savaşa, milliyetçiliğe ve tekçiliğe karşı direnen, barış için mücadele eden kadınların hikayelerinden derlenen ‘Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri’ isimli kitap geçtiğimiz aylarda yayımlanmıştı. DEMOS tarafından yayınlanan kitapla birlikte kadınlar deneyimleri bu kez İstanbul’da düzenlenecek olan ‘Kadın Barış Mücadeleleri: Sırbistan, Kosova ve Türkiye’ başlıklı konferans-çalıştayda ele alınacak.

13-14 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan konferansta; kadın bakış açısının barış inşası süreçlerine dahil edilmesine yönelik farkındalığın derinleşmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor. İlk gün basına açık olacak olan konferans ikinci gününde ise barış aktivisti kadınların deneyimlerini paylaşacağı basına kapalı çalıştay şeklinde devam edecek.

Çalıştayda, Türkiye’nin farklı yerlerinden barış mücadelesi yürüten kadınların bir araya gelerek barış inşası, hafıza, geçiş dönemi adaleti ve çatışma çözümü gibi konuları tartışmasını amaçlanıyor.

Konferansın birinci oturumunda “Sırbistan- Kimlik, Hafıza ve Hatırlama” ikinci oturumunda “Kosova – Kadınların Siyasete Katılımı için Mücadele” üçüncü oturumunda ise “Türkiye’de Barış İnşa Süresince Kadınlar” başlıkları yer alıyor.

İkinci gün düzenlenecek olan çalıştayda ise Feride Eralp- Candan Yıldız moderatörlüğünde “Türkiye’deki kadın mücadelesinin durumu ve bu bağlamda kadın barış mücadelesinin olanakları/Kadın mücadelesi dinamikleri ve barış müzakerelerini zor zamanlarda yeniden gündeme getirme. Kadın barış mücadelesinin söylemi ve eylemi üzerine düşünmek” başlıklarında deneyim paylaşımı yapılacak.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.